tra 30, 2020

#APRtalks – Zagrebački potres: mjesec dana kasnije

Dok građani i volonteri zbrajaju štete, a sustav još uvijek traži načine kako efikasno i koordinirano ponuditi rješenja, postalo je jasno da je iza zagrebačkih fasada stanje gore nego što smo mislili. O nagomilanim infrastrukturnim i političkim problemima koje je ovaj potres povukao za sobom, kao i o potencijalnim rješenjima u drugom karantenskom izdanju #APRtalksa imali smo priliku čuti od naših alumnija direktno uključenih u aktivnosti što s privatne, volonterske ili poslovne razine.

U srijedu 22. travnja – točno mjesec dana nakon zagrebačkog potresa, na još jednom digitalnom #APRtalksu okupili smo pedesetak alumnija koji su razmijenili stavove, iskustva i ideje vezne uz najjači potres u posljednjih 140 godina koji je zadesio Zagreb. U temu i samu raspravu, vođeni našom moderatoricom Milenom Zajović, uveli su nas alumniji:
Marina Škrabalo (generacija 2006), upraviteljica zaklade Solidarna, mirovna aktivistkinja, istraživačica i zagovarateljica ljudskih prava. U suradnji s inicijativom Zagreb Earthquake Releif, njena je zaklada pokrenula Fond 5.5 putem kojeg će se kojim će se socijalno najugroženijim građanima uslijed potresa u Zagrebu dodijeliti 620.000 kuna prikupljenih crowdfunding kampanjom;
Oliver Kumrić (generacija 2012), savjetnik Uprave u Institutu IGH te partner i direktor u Avenue Engineering & Construction, tvrtki vlasniku Instituta IGH. Oliver je u proteklih petnaestak godina sudjelovao je u razvoju i provedbi brojnih investicijskih projekata, bio je pomoćnik ministra za prometnu infrastrukturu, predsjednik Nadzornog odbora HŽ Infrastrukture, te savjetnik u International Finance Corporation. Nakon zagrebačkog potresa, kao inženjer volonter sudjelovao je u obilasku i procjeni oštećenih objekata, te je ključim dionicima ponudio svoj prijedlog koncepta organizacije odgovora na posljedice potresa;
Damir Ljutić (generacija 2004), suvlasnik arhitektonskog ureda DVA PLUS, četiri godine je obnašao dužnost predsjednika Društva arhitekata Zagreb. Zajedno s kolegom Božidarom Čulavom pokrenuo je uslugu digitalnog snimanja u potresu oštećenih građevina. Osim uvođenja novih tehnologija, smatra da je ovo idealan trenutak za inicijativu stvaranja Digitalnog državnog arhiva graditeljskog fonda RH, što uključuje stvaranje baze podataka kao i procedura i protokola za punjenje i korištenje. Ova baza, ako se na vrijeme napravi, mogla bi biti ključna pomoć interventnim timovima u mogućim budućim katastrofama.
U razgovoru nam se pridružila i aktivistica i muzikologinja Karolina Rugle (generacija 2020) koja s timom alpinista-volontera od prvog dana sudjeluje u procjeni šteta i rušenju dimnjaka i drugih objekata koji nakon potresa prijete sigurnosti građana, a s nama je podijelila iskustvo iz prve ruke sa zagrebačkih krovova. Razgovarali smo i s PR stručnjakom i direktorom agencije Vajt Jerkom Trogrlićem (generacija 2019), koji je trenutno angažiran od strane Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja, a s nama je podijelio svoja razmišljanja o kriznoj komunikaciji i drugim aspektima komuniciranja o posljedicama zagrebačkih potresa.
Prethodna vijest

Prvi digitalni #APRtalks

Dr. sc. Igor Miklousic je evolucijski psiholog koji se bavi temama vezanim uz moral, suradnju, odnose te interakcijom ljudi s…

#APRtalks: Reforma javne uprave

Treći #APRtalks bio je posvećen reformi javne uprave, po mnogima Ahilove pete Hrvatske. Ministar Malenica osvrnuo se na proces digitalizacije…