Projekti

Aktivni projekti

Schools of Political Studies: Jačanje demokratske političke kulture i dijaloga u Hrvatskoj

Projekt ima za cilj osnaživanje mladih lidera, unaprjeđenja političke pismenosti i jačanja demokratskih vrijednosti. Kroz ovaj trogodišnji program, APR nastavlja razvijati edukacijske i umrežavajuće aktivnosti, usmjerene na izgradnju političke kulture temeljene na dijalogu, toleranciji i aktivnom građanstvu.

Ovaj program dio je mreže škola političkih studija Vijeća Europe, koja obuhvaća više od 20 zemalja i povezuje političke i društvene lidere iz cijele Europe. Cilj je stvoriti prostor za učenje, razmjenu ideja i umrežavanje, omogućujući sudionicima da steknu znanja o demokratskim institucijama, političkim procesima, europskim politikama i ljudskim pravima.

Ključni ciljevi projekta

  • Političko obrazovanje – Unaprijediti političku pismenost i demokratske kompetencije mladih lidera i profesionalaca iz različitih sektora
  • Kultura dijaloga – Razvijati tolerantan i argumentiran politički diskurs te poticati suradnju među različitim političkim i društvenim akterima
  • Sudjelovanje u demokratskim procesima – Osnažiti sudionike za aktivno uključivanje u javne rasprave, političke procese i donošenje odluka
  • Povezivanje i suradnja – Umrežiti hrvatske sudionike s europskim kolegama kroz sudjelovanje na događanjima i programima Vijeća Europe

Program se sastoji od niza edukacijskih modula, seminara i međunarodnih konferencija, na kojima sudionici imaju priliku učiti od iskusnih stručnjaka, akademika, političkih analitičara i praktičara iz različitih sektora. Osim nacionalnih aktivnosti, program omogućuje i međunarodnu suradnju kroz povezivanje s drugim školama političkih studija Vijeća Europe i sudjelovanje na događanjima poput World Forum for Democracy u Strasbourgu.

Projekt se provodi u suradnji s Vijećem Europe, a namijenjen je mladim liderima iz politike, javne uprave, civilnog društva, akademske zajednice, medija i privatnog sektora, koji žele unaprijediti svoje razumijevanje demokracije i aktivno sudjelovati u oblikovanju društva.


Regional School for Political Development

Na temelju dugogodišnjeg iskustva u edukaciji budućih lidera i profesionalaca Akademija za politički razvoj, Centar za istraživanje i kreiranje politika iz Sjeverne Makedonije i Fondacija BFPE za odgovorno društvo iz Srbije, kroz svoje sudjelovanje u mreži Škola političkih studija Vijeća Europe, pokrenuli su inicijativu za osnivanje Regionalne škole. 

Ovaj projekt usmjeren je na rješavanje zajedničkih ekoloških izazova te osposobljavanje mladih za razvoj i provedbu zelenih javnih politika, čime se potiče održivija budućnost za sve.

Regionalna škola za politički razvoj namijenjena je mladima od 18 do 30 godina  iz Hrvatske, Sjeverne Makedonije i Srbije koji žele promovirati aktivno građanstvo, zelenu agendu i europske vrijednosti u kontekstu održivog razvoja i klimatskih akcija.

Projekt je osmišljen kao edukacijski program koji potiče političko sudjelovanje i osnažuje mlade lidere za razvoj i zagovaranje zelenih javnih politika. U sklopu programa, sudionici će steći znanja, vještine i praktična iskustva, pripremajući se za aktivnu ulogu u oblikovanju održivih politika u svojim zajednicama.

Ciljevi projekta

  • Uspostaviti regionalni edukacijski i mrežni program (RSPD) za mlade političke lidere iz partnerskih zemalja, s ciljem promicanja aktivnog građanstva, političkog sudjelovanja i europskih vrijednosti u kontekstu održivog razvoja i klimatskih akcija.
  • Omogućiti sudionicima znanje, iskustvao, praktične vještine i mrežu kontakata s mentorima i kolegama, kako bi mogli razvijati i zagovarati zelene javne politike.
  • Uspostaviti transnacionalnu mrežu za kontinuiranu komunikaciju i međusobnu suradnju u rješavanju ekoloških problema.

Projekt se provodi uz financijsku potporu Europske unije kroz Erasmus+ program, a posredstvom Agencije za mobilnost i programe Europske unije


Women in the Lead 2

Projekt Women in the Lead 2 ima za cilj unaprjeđenje rodne ravnopravnosti i poboljšanje položaja žena u Hrvatskoj, s naglaskom na njihovu veću političku zastupljenost, jačanje društveno-ekonomskog statusa te prevenciju i sankcioniranje rodno uvjetovanog nasilja. Dugoročno, projekt želi potaknuti političku promociju i zagovaranje novih modela koji će doprinijeti sustavnim promjenama u ovim područjima.

Kako bi ostvario ove ciljeve, APR je formirao tri radne skupine koje okupljaju političarke iz različitih stranaka, poslovne žene, predstavnice akademske zajednice, medija i civilnog društva. Skupine se bave ključnim temama:

  • Socio-ekonomski status i uloga žena u gospodarstvu
  • Sigurnost i pravna zaštita
  • Politička zastupljenost i vodstvo

Kroz kombinaciju zatvorenih radionica i otvorenih panel rasprava, sudionice analiziraju probleme i predlažu moguća rješenja. Na temelju tih diskusija, APR će izraditi pregled stajališta i ponuditi konkretne modele i pristupe za poboljšanje položaja žena u hrvatskom društvu. Predložene političke inicijative bit će predstavljene široj javnosti, alumni mreži APR-a, akademskoj zajednici, civilnom društvu i političkim strankama.

Osim analize i zagovaranja promjena, projekt ima i važnu dimenziju poticanja međustranačke suradnje političarki na pitanjima rodne ravnopravnosti. U tom kontekstu, istražujemo najbolje prakse dvostranačkih inicijativa u američkoj politici. Planiramo studijski posjet SAD-u, kao i dolazak dviju američkih političarki – demokratkinje i republikanke – koje će s hrvatskom publikom podijeliti svoja iskustva o takvim inicijativama.

Projekt Women in the Lead 2 provodi se uz financijsku potporu U.S. State Departmenta, odnosno Veleposlanstva SAD-a u Republici Hrvatskoj.


The NextGen Transparency: Empowering Young Leaders

Projekt The NextGen Transparency ima za cilj osnažiti mlade lidere iz Hrvatske, Srbije i Sjeverne Makedonije za aktivno sudjelovanje u borbi protiv korupcije i jačanje transparentnosti u javnim institucijama.

Kroz radionice, seminare i mentorstvo, sudionici će razviti praktične vještine i znanja o antikorupcijskim politikama, zaštiti zviždača i zagovaranju transparentnog upravljanja. Program će okupiti 24 mlada lidera iz tri zemlje te ih osposobiti za analizu i kreiranje javnih politika usmjerenih na suzbijanje korupcije i jačanje demokratskih vrijednosti.

Ključni ciljevi projekta:

  • Jačanje kapaciteta mladih lidera i civilnog društva za borbu protiv korupcije
  • Razvoj i zagovaranje konkretnih javnih politika usmjerenih na transparentnost
  • Stvaranje regionalne mreže za suradnju i razmjenu znanja
  • Uključivanje američkih stručnjaka i praksi u borbi protiv korupcije

Projekt provodi Akademija za politički razvoj u suradnji s Fondacijom BFPE za odgovorno društvo (Srbija) i Centrom za istraživanje i kreiranje politika (Sjeverna Makedonija), uz financijsku podršku U.S. State Departmenta, odnosno Veleposlanstva SAD-a u Hrvatskoj.

Prošli projekti

  • Local development for a sustainable future, 2013
  • Green Idea, 2014
  • Local and regional resources – generator of economic and social development, 2015
  • Local leadership and development, 2016
  • Youth participation and democracy development on a local level, 2017
  • Women in the Lead, 2020
  • New global challenges in media literacy – from newsrooms around the world to Croatia, 2021
  • TEMCO – Thematic Network for Lifelong Learning Available to All, 2021-2023
  • Transformative Potential of Green Transition in Croatia, 2022